Aki már használt életében fitnesz labdát, az pontosan tudja, hogy nagyszerűsége éppen egyszerűségében rejlik. Ránézésre „csak” egy sima, szokásos labdának tűnik, holott nagyon sokoldalú eszköz a legkülönfélébb gyakorlatokhoz, illetve edzésekhez. Ebben a cikkben viszont csupán röviden foglalkozunk a fitnesz labdák igen széles felhasználási körével. Inkább egy sokkal gyakorlatiasabb, lényegesebb kérdéskörre keressük a választ, amellyel mindenki szembesül, amikor a fitnesz labda használata mellett teszi le a voksát. A kérdés pedig az, vajon milyen fitnesz labdát válasszunk. A kínálat ugyanis meglehetősen széles, éppen ezért megfontoltan kell a döntést meghozni annak érdekében, hogy adott sporteszköz ténylegesen támogatni tudja tulajdonosát a használat során.
Mire jó a fitnesz labda?
Azért nem árt, ha tudjuk mire is használható egy fitnesz labda! A fitnesz labdák alapvetően speciális erősítő edzésekhez, nyújtásokhoz és különféle egyensúlyfejlesztő gyakorlatokhoz alkalmazhatók hatékonyan. Ezen belül is különösen a core izmok (has-, hát- és medence izmok) erősítésére szolgál, mivel a labda instabilitása miatt ezek az izmok folyamatosan „munkában” vannak az egyensúly megtartásának érdekében. Ha azt mondjuk, hogy jógához, vagy éppen pilates tornához is hasznosak a fitnesz labdák, akkor még közel sem mondtunk el mindent, hiszen szimplán csak a helyes testtartás fenntartásában is jelentős szerepet játszhat. De a sort természetesen tovább folytathatnánk a sérülések utáni gyógytornánál való használatával, vagy éppen egyéb rehabilitációs célok megvalósításában játszott szerepével.
Milyen méretű fitnesz labdát válasszunk?
Ahogy bármely sporteszközre, úgy a fitnesz labdákra is igaz, hogy megfelelő méretű és minőségű sporteszköz nélkül kevésbé hatékony az edzésmunka, illetve a rehabilitációs folyamat. Éppen ezért mindenek előtt talán a legfontosabb a fitnesz labdák kiválasztásánál az optimális méret.
A fitnesz labdák méretét általában centiméterben adják meg a forgalmazók, amely a labda átmérőjére utal. Az 55 cm-es fitnesz labdát 150-165 cm testmagassággal rendelkezőknek javasolják elsősorban a szakemberek. Az alacsonyabb felnőttek mellett ezt a labda méretet ajánlják gyermekek számára is, illetve olyan gyakorlatokhoz, amelyek alapból kisebb fitnesz labdát igényelnek, mint például a különböző rehabilitációhoz szükséges mozgások esetében. Ennek a labda méretnek a legfőbb előnye a sokoldalú használhatóság mellett az, hogy könnyen kezelhető és praktikusan tárolható, amely az amúgy is sokszor túlzsúfolt otthonokban fontos szempont.
A 65 cm-es fitnesz labda az egyik legnépszerűbb, legáltalánosabb eszköz méret, amely erősítő edzésekhez, jógához és pilates tornához egyaránt eredményesen alkalmazható. Elsősorban 165-180 cm-es felhasználóknak ajánlják a szakemberek ezt a méretű labdát. A 75 cm-es labdát már kifejezetten magas embereknek – akik majdnem elérik a 200 cm-t – érdemes beszerezni (180-200 cm-ig ajánlott) Ez a nagyobb labda átmérő már lehetővé teszi a komplexebb és intenzívebb gyakorlatok végrehajtását is. A 85 cm-es labdának valamivel ritkább a felhasználói köre, hiszen elsősorban 200 cm-nél magasabb egyénekre “szabták”. Komoly előnye viszont ennek a méretnek, hogy maximális stabilitást biztosít a tornagyakorlatok során.
Ha bizonytalanok vagyunk a labda méretének kiválasztásánál és nincs a közelben segítséget nyújtó szakember, akkor saját magunk is tesztelhetjük, hogy megfelelő méretű labdát választottunk-e. Az általános szabály szerint, amikor egy gimnasztikai labdán ülünk, a térdnek kissé alacsonyabbnak kell lennie, mint a medencének. A hátunk és a gerincünk legyen egyenes, azaz a medencénk lefelé nyomja a labdát. Így térdeink 90 foknál nagyobb szögben hajlanak.
Ez biztosítja azt a helyes testtartást, amellyel a labdán ülünk illetve ha ezt kényelmesen tudjuk végrehajtani, akkor biztosak lehetünk abban, hogy megfelelő méretű labdát választottunk.
Amikor nemcsak a méret a lényeg
Ahogy a korábbiakban írtuk, a méret valóban fontos a fitnesz labdák esetében, de ahogy mondani szokták, az egyáltalán nem minden. Fontos ugyanis, hogy meggyőződjünk arról, hogy megfelelő teherbírással rendelkezik-e az általunk kiválasztott fitnesz labda. Ez a szempont különösen akkor érdekes, ha nagyobb testsúlyúak vagyunk, vagy pedig intenzívebb edzésekhez szeretnénk használni a labdát. A jobb minőségű fitnesz labdák ennek megfelelően nagyjából 300-500 kg-ig terhelhetőek.
A labda anyaga szerencsés esetben strapabíró és csúszásmentes is. Ennek megfelelően a legtöbb minőségi fitnesz labda PVC-ből készül. Ezen kívül fontos még, hogy milyen technológiával készül el egy adott labda. Általában az ún. anti-burst technológiával készült fitnesz labdák biztonságosabbak, hiszen abban az esetben, ha valamilyen okból kilyukad a labda, akkor is csak fokozatosan, lassan ereszt le. Tehát nem kell attól tartanunk, hogy hirtelen kidurran, ami komoly balesetveszéllyel is járhatna akár.